Terapia Metodą Warnkego
Terapia Metodą Warnkego zajmuje się problemami związanymi z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Opracował ją Fred Warnke, tym samym udowadniając, że jedną z najważniejszych przyczyn dysleksji i afazji są zaburzenia przetwarzania słuchowego. Zaburzenia te sprawiają, że dzieci nie są w stanie zapamiętać wzorców dźwiękowych słów. Próbując sobie jak najlepiej poradzić, dzieci tworzą własne sposoby czytania. W efekcie nauka w szkole staje się dla nich trudna i uciążliwa.
Metoda Freda Warnke zakłada, że zaburzenia przetwarzania słuchowego można zredukować lub zminimalizować stosując odpowiedni trening. Proponowane rozwiązania (m.in. diagnoza i trening funkcji podstawowych oraz trening lateralny) znajdują zastosowanie w terapii:
- dzieci z zaburzeniami mowy,
- dysleksji,
- trudności w nauce (czytaniu, pisaniu),
- zaburzeń przetwarzania słuchowego,
- koncentracji,
- zaburzeń sensomotorycznych,
- problemów słuchu obwodowego u osób dorosłych.
Terapia Metodą Warnkego prowadzona jest z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi do diagnozy i treningu. Może być prowadzono zarówno w gabinecie terapeutycznym, jak i w warunkach domowych z wykorzystaniem narzędzi to treningu indywidualnego.
Diagnoza
Terapeuta korzystając z Metody Warnkego może przeprowadzić badanie 14 różnych funkcji:
- Próg kolejności wzrokowej,
- Próg kolejności słuchowej,
- Słyszenie kierunkowe,
- Różnicowane tonów
- Synchroniczne wystukiwanie rytmu
- Czas reakcji z wyborem
- Rozpoznawanie wzorca częstotliwości czasu
- Koordynacja oko-ręka
- Czytanie pseudotekstów
- Zdolność do krótkotrwałego zapamiętywania sylab
- Selektywność percepcji
- Spostrzeganie dynamiczne
- Współpraca obuoczna
- Literowanie wzrokowe
Trening
Ćwiczący wykonuje zadania z pomocą specjalistycznych urządzeń. Prawidłowo wykonany trening Metodą Warnkego oddziałuje na trzy obszary, które skupiają się wokół zaburzeń przetwarzania słuchowego: wzrok, słuch, motoryka. Jednym z celi terapii jest wypracowanie automatyzacji przetwarzania spostrzeżeń w obszarze wzroku, słuchu, motoryki oraz koordynacji półkul mózgowych.
Trening funkcji podstawowych, który bazuje na pracy z sygnałami dźwiękowymi pozwala wypracować automatyzacje oraz zredukować deficyty w przetwarzaniu spostrzeżeń.
Metoda Warnkego integruje różne formy oddziaływania: ćwiczenia słuchowe, wzrokowe i motoryczne, angażując w proces terapii nie tylko mózg, ale i całe ciało. Terapia Metodą Warnkego może być z powodzeniem uzupełniana o narzędzia i procedury wykorzystywane w terapii sensomotorycznej oraz treningach funkcji poznawczych prowadzonych za pomocą sytemu RehaCom.
