Narzędzia do sensomotoryki

 

Narzędzia do motoryki małej

Motoryka mała to sprawność dłoni i palców, obejmująca np. rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, pisanie- rozwój manualny, rozwój chwytu.
Poniżej przedstawiamy Państwu narzędzia przeznaczone do treningu sensomotoryki małej.

Pulpit z lustrem do ćwiczeń grafomotorycznych

Oryginalna pomoc terapeutyczna do treningu wspomagania zdolności wizualno-motorycznych oraz planowania ruchu. Wykorzystywana w terapii ręki rozwija umiejętność korekty motorycznej w zadaniach grafomotorycznych oraz, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu lustrzanego pola spostrzeżeniowego, umożliwia zmianę błędnych nawyków grafomotorycznych np. nieprawidłowych wzorców pisania liter, cyfr, kształtów elementarnych. Pomaga w nauce orientacji przestrzennej oraz w kształtowaniu intuicyjnego rozumienia pojęć takich jak np. oś symetrii, odzwierciedlenie, odbicie lustrzane itp.

W diagnozie narzędzie może być wykorzystywane w badaniu stopnia automatyzacji wzorca graficznego (podpis, cyfra, litera, kształt). W terapii daje wiele możliwości ćwiczenia planowania ruchu, uczenia się ruchowego, świadomego dostosowania intencji ruchu, wykorzystywany jest w zaawansowanych zadaniach grafomotorycznych oraz w treningu lateralnym.

Pulpit wykonany jest z drewna. Wymiary: 45 cm x 22 cm x 33 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/pulpit-z-lustrem-do-cwiczen-grafomotorycznych-nowosc.html

Ser i mysz

Drewniany klocek: ser i mysz.

Zabawka manipulacyjno-sensoryczna, dostarczająca wrażeń dotykowych, wykorzystywana w terapii ręki; pobudza wyobraźnię i uwrażliwia na dotyk; pomaga w planowaniu ruchu.

Myszkę, zaczepioną na sznurku można przepychać przez dziurki, wyciągać i przekładać na wiele różnych sposobów bez obawy, że się zgubi.

Zabawka wykonana z drewna. Długość: 16 cm, wysokość: 7 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/ser-i-mysz.html

Wskaźnik fiksacyjny Wolffa

Wskaźnik fiksacyjny Wolffa to tradycyjny przyrząd do badania ruchów sakkadowych i śledzenia wzrokiem.
Trening za pomocą tego narzędzia opiera się na ćwiczeniu przesuwu wzroku po obserwowanym obiekcie, co odgrywa ogromne znaczenie w procesie spostrzegania dynamicznego i ostrości widzenia oraz niemęczliwości oczu.

Cechy:

  • pręt fiksacyjny z wypolerowaną kulką metalową na końcu o średnicy 15 lub 20 mm – (kulki w dwóch kolorach: złotym i srebrnym),
  • rączka – uchwyt z aluminium.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/wskaznik-fiksacyjny-wolffa.html

Drążek do balansowania

Może być stosowany zarówno do diagnozy, jak i treningu koordynacji oko-ręka.

Drążek jest pomocny w treningu wspomagającym umiejętność dostosowywania ruchu do wartości zadanych np. utrzymania pisma w liniaturze.

Przyrząd jest wykonany z tworzywa i składa się z dwóch zestawianych ze sobą części (każda 0,5 m długości).

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/drazek-do-balansowania-1.html

Woreczki do rozwijania pamięci czuciowej

Specjalnie zaprojektowane woreczki do rozwijania pamięci czuciowej. Zadaniem dziecka jest dobranie takich samych woreczków wyłącznie za pomocą dotyku.

Zestaw składa się z dwunastu bawełnianych woreczków, podzielonych na sześć par, z których każda ma inną zawartość.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/woreczki-do-rozwijania-pamieci-czuciowej.html

Narzędzia do motoryki dużej

Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała obejmująca takie czynności jak: bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w klasy, gra w piłkę, zabawy równoważne (w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa), zabawy związane z rzutem, celowaniem. Poniżej przedstawiamy narzędzia przeznaczone do trenowania motoryki dużej.

Deska na kółkach – deskorolka terapeutyczna – NOWOŚĆ!

Idealne narzędzie do trenowania równowagi, koordynacji ruchowej, planowania ruchu, orientacji przestrzennej. Narzędzie może służyć także do budowania zaufania między terapeutą a pacjentem.

Narzędzie wykonane z drewna. Wymiary: 60 cm x 35 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-na-kolkach-deskorolka-terapeutyczna-nowosc.html

Deska równoważna – kołyska bez punktu zatrzymania

Przyrząd przeznaczony do treningu równowagi i koordynacji ruchu; rozwija motorykę, poprawia zdolność do utrzymania pozycji.

Idealne narzędzie do wieloosiowych ćwiczeń równowagi. Dziecko może balansować i kołysać się w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej oraz leżącej. Szczególnym walorem tej kołyski jest brak „punktu zatrzymania” co sprawia, że osoba ćwicząca jest stale aktywna w zakresie utrzymywania równowagi. Wzmaga to efekt terapeutyczny ćwiczeń z kołyską.

Kołyska wykonana jest z drewna i pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Powierzchnia do stania ma wymiar 60 cm x 60 cm, wysokość deski: 18 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-rownowazna-kolyska-bez-punktu-zatrzymania-nowosc.html

Obręcz z kulkami

Jedyna taka obręcz na rynku do ćwiczeń sensomotorycznych! Przyrząd służy do trenowania percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej oraz planowania ruchu.

Frezowany dołek w obręczy pozwala piłkom lub kulce poruszać się po nim. Osoba ćwicząca musi wykonywać takie ruchy, aby piłka nie wypadła z toru.

W zestawie z obręczą znajduje się:

   • obręcz z kółkiem, wykonana jest z drewna o średnicy 85 cm,
   • 1 kulka drewniana o średnicy 40 mm,
   • 2 kulki silikonowe o średnicy 25 mm,
   • 4 szklane kuleczki o średnicy 15 mm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/obrecz-z-kulkami-nowosc.html

Walec drewniany twardy

Przyrząd przeznaczony jest do treningu równowagi, propriocepcji w pozycji stojącej, siedzącej oraz w ruchu. Wszystkie walce dostępne na rynku są wykonane z gąbki, co uniemożliwia trening w pozycji stojącej.

Walec jest twardy, wykonany jest ze sklejki. Powierzchnia pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Wysokość: 50 cm., średnica 40 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/walec-drewniany-twardy-nowosc.html

Leżąca ósemka

Urządzenie przeznaczone jest do trenowania funkcji motorycznych, koordynacji oraz współpracy między obiema półkulami mózgu; poprawia koncentrację uwagi na bodźcach wzrokowych, wzmacnia precyzyjne ruchy rąk. Osoba trenująca ma za zadanie jak najdłużej płynnie przetaczać kulki po torze pod kontrolą wzroku.

Ósemkę z naszej oferty wyróżnia to, że posiada 3 tory: jeden w kształcie ósemki i dwa wokół kółekw środku. Tory są różnej głębokości.

Zestaw z ósemką składa się z:

    • drewnianego toru w kształcie ósemki,
    • dwóch metalowych kulek różnej wielkości.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/lezaca-osemka-nowosc.html

Półkostka twarda

Półkostka to idealny przyrząd do treningu równowagi, propriocepcji. Półkostka jest twarda co umożliwia treningi w pozycji stojącej, siedzącej oraz leżącej.

Wykonana ze sklejki, całość pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Wymiary: boki: 50 cm x 50 cm, wysokość: 25 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/polkostka-twarda.html

Deska rotacyjna

Urządzenie służy do ćwiczeń stymulujących układ przedsionkowy. Może być wykorzystywana do diagnozy oczopląsu porotacyjnego oraz do treningu.

Zbudowane jest z dwóch nałożonych na siebie tarcz obrotowych z litego drewna bukowego pokrytych antypoślizgową gumą. Średnica: 35 cm., wysokość: 8 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-rotacyjna.html

Zestaw do ćwiczeń psychomotorycznych – tor przeszkód

Zestaw różnego rodzaju specjalnie zaprojektowanych kolorowych elementów przeznaczonych do zajęć ruchowych.

Wszystkie części składowe można układać w dowolnej konfiguracji, tworząc swoisty tor przeszkód. Każdy element wykonany jest z kolorowego i bezpiecznego tworzywa.

W zestawie znajdują się: pachołki, drążki, łączniki, obręcze, gumowe jeżyki, małe piłki plastikowe.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/zestaw-do-cwiczen-psychomotorycznych-tor-przeszkod.html

Platforma podwieszana

Przyrząd przeznaczony jest do treningu równowagi i koordynacji ruchu, sprzyja rozwijaniu motoryki i zdolności do utrzymania pozycji.

To idealne narzędzie do wieloosiowych ćwiczeń równowagi. Dziecko może balansować i kołysać się w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej oraz leżącej. Do spodu zamontowane są 4 kółka, dlatego może służyć też jako duża deskorolka. Platforma podwieszana jest tapicerowana, montowana na 4 linkach.

Wymiary: 140 cm x 76 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/platforma-podwieszana.html

Hamak antygrawitacyjny

Na hamaku można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, ćwiczenia relaksujące oraz odciążające kręgosłup.

Wykonany ze specjalnej tkaniny strukturalnej, połączonej ze sobą na kształt huśtawki dwoma górnymi uchwytami. Charakterystyczna formie wykonywanych ćwiczeń („w powietrzu”), sprzyja również poprawie równowagi, zwinności i precyzji ruchów.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/hamak-antygrawitacyjny.html

Mata rehabilitacyjna

Mata do ćwiczeń rehabilitacyjnych.Łatwa w utrzymaniu higieny, jest zabezpieczona przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz bakterii. Jest wytrzymała, może być stosowana zarówno w pomieszczeniach, na świeżym powietrzu jak i w wodzie.Tłumi i amortyzuje nacisk.

Dostępne rozmiary:

     • 185 cm x 100 cm x 1,5 cm,
     • 180 cm x 60 cm x 1,5 cm,
     • 140 cm x 58 cm x 1 cm,
     • 180 cm x 58 cm x 1 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/mata-rehabilitacyjna.html

Sznur Broca

Sznur stosowany do ćwiczeń konwergencji i akomodacji oraz do trenowania funkcji wizualnych, takich jak np. widzenie obuoczne w różnych odległościach i spostrzeganie.

W zestawie: przewód o długości 2,50 m z trzema kulkami/koralikami w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim, które mogą być przesuwane.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/sznur-broca.html

Stópki i dłonie

Dzieci poprzez zabawę tworzenia i układania nowych tras, uczą się odróżniać prawą stronę od lewej, orientacji w przestrzeni, poprawiają koordynację ruchów.

Zestaw kolorowych dysków przedstawiających rysunki dłoni, stóp oraz strzałkę w różnych kolorach:

     • 12 miękkich dysków (po 3 dla każdego koloru) – średnica 21 cm,
     • 6 naklejek z kształtem rąk (3 prawej ręki i 3 lewej),
     • 6 naklejek kształtu stopy (3 prawej stopy i 3 lewej),
     • 3 strzałki.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/stopki-i-dlonie.html

Piłki mniejsze gimnastyczne – średnica 17 cm

Piłki gimnastyczne mniejsze wykorzystywane są do treningu koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Od koordynacji wzrokowo-ruchowej zależy prawidłowe wykonywanie wielu czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem, takich jak: pisanie, rysowanie, wiązanie sznurowadeł, wkładanie klucza do zamka itp. Piłki gimnastyczne są jednym z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów do ćwiczeń i rehabilitacji. Produkt ze specjalnego, elastycznego i bardzo wytrzymałego tworzywa.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/pilki-mniejsze-gimnastyczne-srednica-17-cm.html

Piłki większe gimnastyczne – średnica 55 cm

Piłki gimnastyczne większe wykorzystywane są do treningu równowagi, koordynacji ruchowej i odczuwania ułożenia własnego ciała w przestrzeni.

Ćwiczenia na piłkach wspomagają trening ogólnorozwojowy, pomagają zwiększyć ruchomości stawów, pozytywnie wpływają na kondycję i zachowanie zdrowych pleców. Produkt wykonany jest ze specjalnego, elastycznego i bardzo wytrzymałego tworzywa.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/pilki-wieksze-gimnastyczne-srednica-55-cm.html