Narzędzia do sensomotoryki

 

Narzędzia do motoryki małej

Motoryka mała to sprawność dłoni i palców, obejmująca np. rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, pisanie- rozwój manualny, rozwój chwytu.
Poniżej przedstawiamy Państwu narzędzia przeznaczone do treningu sensomotoryki małej.

 Pulpit z lustrem do ćwiczeń grafomotorycznych

Oryginalna pomoc terapeutyczna do treningu wspomagania zdolności wizualno-motorycznych oraz planowania ruchu. Wykorzystywana w terapii ręki rozwija umiejętność korekty motorycznej w zadaniach grafomotorycznych oraz, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu lustrzanego pola spostrzeżeniowego, umożliwia zmianę błędnych nawyków grafomotorycznych np. nieprawidłowych wzorców pisania liter, cyfr, kształtów elementarnych. Pomaga w nauce orientacji przestrzennej oraz w kształtowaniu intuicyjnego rozumienia pojęć takich jak np. oś symetrii, odzwierciedlenie, odbicie lustrzane itp.

W diagnozie narzędzie może być wykorzystywane w badaniu stopnia automatyzacji wzorca graficznego (podpis, cyfra, litera, kształt). W terapii daje wiele możliwości ćwiczenia planowania ruchu, uczenia się ruchowego, świadomego dostosowania intencji ruchu, wykorzystywany jest w zaawansowanych zadaniach grafomotorycznych oraz w treningu lateralnym.

Pulpit wykonany jest z drewna. Wymiary: 45 cm x 22 cm x 33 cm.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/pulpit-z-lustrem-do-cwiczen-grafomotorycznych/ 

Woreczki do rozwijania pamięci czuciowej

Specjalnie zaprojektowane woreczki do rozwijania pamięci czuciowej. Zadaniem dziecka jest dobranie takich samych woreczków wyłącznie za pomocą dotyku.

Zestaw składa się z dwunastu bawełnianych woreczków, podzielonych na sześć par, z których każda ma inną zawartość.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/woreczki-do-rozwijania-pamieci-czuciowej/ 

Narzędzia do motoryki dużej

Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała obejmująca takie czynności jak: bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w klasy, gra w piłkę, zabawy równoważne (w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa), zabawy związane z rzutem, celowaniem. Poniżej przedstawiamy narzędzia przeznaczone do trenowania motoryki dużej.

Deska –  deskorolka

Idealne narzędzie do trenowania równowagi, koordynacji ruchowej, planowania ruchu, orientacji przestrzennej. Narzędzie może służyć także do budowania zaufania między terapeutą a pacjentem.

Narzędzie wykonane z drewna. Wymiary: 60 cm x 35 cm.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/deska-deskorolka/  

Deska równoważna – kołyska bez punktu zatrzymania

Przyrząd przeznaczony do treningu równowagi i koordynacji ruchu; rozwija motorykę, poprawia zdolność do utrzymania pozycji.

Idealne narzędzie do wieloosiowych ćwiczeń równowagi. Dziecko może balansować i kołysać się w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej oraz leżącej. Szczególnym walorem tej kołyski jest brak „punktu zatrzymania” co sprawia, że osoba ćwicząca jest stale aktywna w zakresie utrzymywania równowagi. Wzmaga to efekt terapeutyczny ćwiczeń z kołyską.

Kołyska wykonana jest z drewna i pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Powierzchnia do stania ma wymiar 60 cm x 60 cm, wysokość deski: 18 cm.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/deska-rownowazna-kolyska-bez-punktu-zatrzymania/ 

Obręcz z kulkami

 

Jedyna taka obręcz na rynku do ćwiczeń sensomotorycznych! Przyrząd służy do trenowania percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej oraz planowania ruchu.

Frezowany dołek w obręczy pozwala piłkom lub kulce poruszać się po nim. Osoba ćwicząca musi wykonywać takie ruchy, aby piłka nie wypadła z toru.

 W zestawie z obręczą znajduje się:

   • obręcz z kółkiem, wykonana jest z drewna o średnicy 85 cm,
   • 1 kulka drewniana o średnicy 40 mm,
   • 2 kulki silikonowe o średnicy 25 mm,
   • 4 szklane kuleczki o średnicy 15 mm.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/obrecz-z-kulkami/

Leżąca ósemka

Urządzenie przeznaczone jest do trenowania funkcji motorycznych, koordynacji oraz współpracy między obiema półkulami mózgu; poprawia koncentrację uwagi na bodźcach wzrokowych, wzmacnia precyzyjne ruchy rąk. Osoba trenująca ma za zadanie jak najdłużej płynnie przetaczać kulki po torze pod kontrolą wzroku.

Ósemkę z naszej oferty wyróżnia to, że posiada 3 tory: jeden w kształcie ósemki i dwa wokół kółekw środku. Tory są różnej głębokości.

Zestaw z ósemką składa się z:

    • drewnianego toru w kształcie ósemki,
    • dwóch metalowych kulek różnej wielkości.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/lezaca-osemka/ 

Deska rotacyjna

Urządzenie służy do ćwiczeń stymulujących układ przedsionkowy. Może być wykorzystywana do diagnozy oczopląsu porotacyjnego oraz do treningu.

Deska rotacyjna okrągła to tapicerowana platforma osadzona na stabilnej, metalowej podstawie. Platforma dzięki zamontowanym łożyskom obraca się dookoła własnej osi. Średnica: 75 cm.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/deska-rotacyjna/ 

Sznur Broca

Sznur stosowany do ćwiczeń konwergencji i akomodacji oraz do trenowania funkcji wizualnych, takich jak np. widzenie obuoczne w różnych odległościach i spostrzeganie.

W zestawie: przewód o długości 2,50 m z trzema kulkami/koralikami w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim, które mogą być przesuwane.

https://biomed.org.pl/aparatura/narzedzia-do-sensomotoryki/sznur-broca/