Narzędzia do sensomotoryki

 

Narzędzia do motoryki małej

Motoryka mała to sprawność dłoni i palców, obejmująca np. rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, pisanie- rozwój manualny, rozwój chwytu.
Poniżej przedstawiamy Państwu narzędzia przeznaczone do treningu sensomotoryki małej.

Pulpit z lustrem do ćwiczeń grafomotorycznych

Oryginalna pomoc terapeutyczna do treningu wspomagania zdolności wizualno-motorycznych oraz planowania ruchu. Wykorzystywana w terapii ręki rozwija umiejętność korekty motorycznej w zadaniach grafomotorycznych oraz, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu lustrzanego pola spostrzeżeniowego, umożliwia zmianę błędnych nawyków grafomotorycznych np. nieprawidłowych wzorców pisania liter, cyfr, kształtów elementarnych. Pomaga w nauce orientacji przestrzennej oraz w kształtowaniu intuicyjnego rozumienia pojęć takich jak np. oś symetrii, odzwierciedlenie, odbicie lustrzane itp.

W diagnozie narzędzie może być wykorzystywane w badaniu stopnia automatyzacji wzorca graficznego (podpis, cyfra, litera, kształt). W terapii daje wiele możliwości ćwiczenia planowania ruchu, uczenia się ruchowego, świadomego dostosowania intencji ruchu, wykorzystywany jest w zaawansowanych zadaniach grafomotorycznych oraz w treningu lateralnym.

Pulpit wykonany jest z drewna. Wymiary: 45 cm x 22 cm x 33 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/pulpit-z-lustrem-do-cwiczen-grafomotorycznych-nowosc.html

Woreczki do rozwijania pamięci czuciowej

Specjalnie zaprojektowane woreczki do rozwijania pamięci czuciowej. Zadaniem dziecka jest dobranie takich samych woreczków wyłącznie za pomocą dotyku.

Zestaw składa się z dwunastu bawełnianych woreczków, podzielonych na sześć par, z których każda ma inną zawartość.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/woreczki-do-rozwijania-pamieci-czuciowej.html

Narzędzia do motoryki dużej

Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała obejmująca takie czynności jak: bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w klasy, gra w piłkę, zabawy równoważne (w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa), zabawy związane z rzutem, celowaniem. Poniżej przedstawiamy narzędzia przeznaczone do trenowania motoryki dużej.

Deska –  deskorolka

Idealne narzędzie do trenowania równowagi, koordynacji ruchowej, planowania ruchu, orientacji przestrzennej. Narzędzie może służyć także do budowania zaufania między terapeutą a pacjentem.

Narzędzie wykonane z drewna. Wymiary: 60 cm x 35 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-na-kolkach-deskorolka-terapeutyczna-nowosc.html

Deska równoważna – kołyska bez punktu zatrzymania

Przyrząd przeznaczony do treningu równowagi i koordynacji ruchu; rozwija motorykę, poprawia zdolność do utrzymania pozycji.

Idealne narzędzie do wieloosiowych ćwiczeń równowagi. Dziecko może balansować i kołysać się w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej oraz leżącej. Szczególnym walorem tej kołyski jest brak „punktu zatrzymania” co sprawia, że osoba ćwicząca jest stale aktywna w zakresie utrzymywania równowagi. Wzmaga to efekt terapeutyczny ćwiczeń z kołyską.

Kołyska wykonana jest z drewna i pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Powierzchnia do stania ma wymiar 60 cm x 60 cm, wysokość deski: 18 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-rownowazna-kolyska-bez-punktu-zatrzymania-nowosc.html

Obręcz z kulkami

Jedyna taka obręcz na rynku do ćwiczeń sensomotorycznych! Przyrząd służy do trenowania percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej oraz planowania ruchu.

Frezowany dołek w obręczy pozwala piłkom lub kulce poruszać się po nim. Osoba ćwicząca musi wykonywać takie ruchy, aby piłka nie wypadła z toru.

W zestawie z obręczą znajduje się:

      • obręcz z kółkiem, wykonana jest z drewna o średnicy 85 cm,
      • 1 kulka drewniana o średnicy 40 mm,
      • 2 kulki silikonowe o średnicy 25 mm,
      • 4 szklane kuleczki o średnicy 15 mm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/obrecz-z-kulkami-nowosc.html

Walec drewniany twardy

Przyrząd przeznaczony jest do treningu równowagi, propriocepcji w pozycji stojącej, siedzącej oraz w ruchu. Wszystkie walce dostępne na rynku są wykonane z gąbki, co uniemożliwia trening w pozycji stojącej.

Walec jest twardy, wykonany jest ze sklejki. Powierzchnia pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Wysokość: 50 cm., średnica 40 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/walec-drewniany-twardy-nowosc.html

Leżąca ósemka

Urządzenie przeznaczone jest do trenowania funkcji motorycznych, koordynacji oraz współpracy między obiema półkulami mózgu; poprawia koncentrację uwagi na bodźcach wzrokowych, wzmacnia precyzyjne ruchy rąk. Osoba trenująca ma za zadanie jak najdłużej płynnie przetaczać kulki po torze pod kontrolą wzroku.

Ósemkę z naszej oferty wyróżnia to, że posiada 3 tory: jeden w kształcie ósemki i dwa wokół kółekw środku. Tory są różnej głębokości.

Zestaw z ósemką składa się z:

        • drewnianego toru w kształcie ósemki,
        • dwóch metalowych kulek różnej wielkości.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-malej/lezaca-osemka-nowosc.html

Deska rotacyjna

Urządzenie służy do ćwiczeń stymulujących układ przedsionkowy. Może być wykorzystywana do diagnozy oczopląsu porotacyjnego oraz do treningu.

Zbudowane jest z dwóch nałożonych na siebie tarcz obrotowych z litego drewna bukowego pokrytych antypoślizgową gumą. Średnica: 35 cm., wysokość: 8 cm.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/deska-rotacyjna.html

Sznur Broca

Sznur stosowany do ćwiczeń konwergencji i akomodacji oraz do trenowania funkcji wizualnych, takich jak np. widzenie obuoczne w różnych odległościach i spostrzeganie.

W zestawie: przewód o długości 2,50 m z trzema kulkami/koralikami w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim, które mogą być przesuwane.

https://www.biomed.org.pl/narzedzia-do-motoryki-duzej/sznur-broca.html